PROGRAMME

PROGRAMME IN JUNE 2017

The Travel Brand Xperience                                                                                          Calle Miguel Ángel 33.  Metro Gregorio Marañón

2 June  19.30 h

The Limit (Sonia Saharan)  India
Saudade (Oliver García Tavizón)  Mexico
Touch (Noel Harris)  Canada
Red Ribbon (Sabyasachi Dey)  India

16 June  19.30 h

Shaadi, Sex aur Parivaar (Aman Kaleem)  India
Leeches (Payal Sethi)  India
You Are On Earth… (Umut Beşkırma)  Turkey

23 June  19.30 h

SEALED  CARGO  (Julia Vargas)  Bolivia

30 June  19.30 h

Southern Edge of the Cloud  (Alon Chan)  France
The Chop (Lewis Rose)  Great Britain
EKAB (Himanshu Prajapati)  India
Patliputra Express (Raj Rishi More)  India

 

Centro Cultural Lavapiés                                                                                                 Calle Olivar 46. Metro Lavapiés

8 June  19.00 h

MOH MAYA MONEY (Munish Bhardwaj) India

22 June  19.00 h

ZHALEIKA (Eliza Petkova)  Germany

 

Cineteca del Matadero
Plaza de Legazpi 8. Metro Legazpi

9 June  20.30 h

RAUF  (Soner Caner, Baris Kaya)  Turkey

10 June  18.30 h

THE TIGER HUNTER (Lena Khan) USA

10 June  20.30 h

COLD OF KALANDAR (Mustafa Kara)  Turkey

13 June  18.30 h

RAUF  (Soner Caner, Baris Kaya)  Turkey

13 June  20.30 h

THE NOONDAY WITCH  (Jiri Sadek)  Chequia

14 June  18.30 h

COLD OF KALANDAR (Mustafa Kara)  Turkey

14 June  20.30 h

MOTHER  (Kadri Köusaar)  Estonia

 

 

PROGRAMME  IN  MAY  2017

Centro Cultural Lavapiés                                                                                                 Calle Olivar 46. Metro Lavapiés

Free and Easy  (Geng Jun)   25  May.  19.00 h

The Travel Brand Xperience                                                                                          Calle Miguel Ángel 33.  Metro Gregorio Marañón

WHEN THE WOODS BLOOM  (Dr Biju Kumar)  19 May.  19.30 h

Cineteca del Matadero                                                                                                     Plaza de Legazpi 8.  Metro Legazpi

The Violin Player (Bauddhayan Mukherji)   30 May.  20.30 h

Andhere Mein (Vijaya Singh)  30 May. 20.30 h

Filmoteca Española                                                                                                             Calle Santa Isabel 3.  Metro Antón Martín

ELIPPATHAYAM  (Adoor Gopalakrishnan)   17  May.   20.00 h                 The Levelling  (Hope Dickson Leach)  18  May.  21.30 h                               Daguerreotype  (Kiyoshi Kurosawa)  19  May.  22.15 h                                 Mother  (Kadri Köusaar)  20  May.   20.00 h                                                         MATHILUKAL  (Adoor Gopalakrishnan)  21  May.  20.00 h                         A Death in the Gunj  (Konkona Sen)  21  May.  21.30 h                                 MUKHAMUKHAM  (Adoor Gopalakrishnan)  23 May.  20.00 h               VIDHEYAN  (Adoor Gopalakrishnan)  27  May.  20.15 h                               NIZHALKUTHU  (Adoor Gopalakrishnan)  28  May.  20.00 h                   KATHAPURUSHAN  (Adoor Gopalakrishnan)  31 May.  19.30 h Closing Gala of Imagineindia 2017.

Casa Asia                                                                                                                         Calle mayor 69.  Metro : Sol

WITHERED LEAF   (Duminda Sanjeewa)   18  May.  17.00 h

The Tiger Hunter (Lena Khan)   18  May.  19.00 h

Función Lenguaje                                                                                                             C/ Doctor Fourquet 18.  Metro : Atocha, Lavapiés

17 May /  22.00 h

Flight of the guitar. Dreaming of Paco de Lucía
(Jorge Martínez, Javier Limón)                                                                                     There was a place (Irene Garcés)
Classmate  (Javier Marco)
Munich  (Natxo Fuentes)
The Divine  (Sendoa Cardoso)

18 May / 22.00 h

The People’s Train of Culture  (Carolina Espinoza)                                         Bereavement   (Yolanda Román)
No need to bring flowers  (Jérôme Walter Gueguen)
Wolves  (Álvaro Rodríguez Areny)
A Real Family  (Israel Medrano Pérez)

19 May /  17.30 h

Though you may not know it. The poetry of Luis García Montero
(Charlie Arnaiz, Alberto Ortega)

21 May /  20.00 h

CONCERT :   Sugato Bhaduri , Vikas Tripathi

22 May / 20.00 h / 22.00 h

House of Others (Rusudan Glurjidze)

The Policy Line (Santos Díaz)
A rro rró  (Cándido Pérez de Armas)
Turnaround  (Alfonso Díaz)
“Ave María”  (María Claudia Blanco)
Braquage Sérénade  (Guillaume de Ginestel)                                                     The Night before 13th day  (Mohammad Ali Karimkhani)

23 May / 22.00 h

The Books We Made  (Anupama Chandra, Uma Tanuku)                             My Life is Cinema (Bogdan Toma, Fernando Cayo)
The app (Julián Merino)
Washakie and the boy with wet hands (Eric Monteagudo
Orió Peñalver)

24 May / 17.30 h

Until Space Remains (Gaurav Saxena)

25 May / 22.00 h

Keeper of swing  (Andrea Barrionuevo)                                                                 El lleó de tigres  (DaVid Conill)                                                                                   The Entomologist  (Laurent Diennet)
A Hairy Tale  (Shivangi Mittal)
Wall  (Maya Tsamprou, Mark Sargent, Harris Tsambas)

26 May / 17.30 h

The Noonday Witch  (Jiri Sadek)

27 May / 18.00 h

Trapped in Japan  (Vivienne Barry)

28 May / 20.00 h / 21.30 h

Cold of Kalandar  (Mustafa Kara)

Faith  (Juan de Dios Garduño)
Abhisarika  (Sonam Singh)
Afternoon Clouds Sound  (Payal Kapadia)
Unleavaned bread  (Wilfried Meance)
A Whole World for a Little World  (Fabrice Bracq)

29 May / 20.00 h / 21.30 h

According to Her (Estelle Artus)

After the Ispeguy pass  (Patrick Vuittenez)
Alepou  (Jacqueline Lentzou)
Andhere Mein  (Vijaya Singh)
Dead end  (Rakesh Kumar)

30 May / 17.30 h

Edpa Kana  (Niranjan Kumar Kujur)
Kamuki  (Tomy Christo)
Randu Kurippukal  (Gireesh Kumar K)
The Ravens  (Jennifer Perrott)